Чому оцінка впливу санкцій важлива для їх запровадження, і коли буде економічне фаталіті

Vladyslav Vlasiuk
2 min readAug 12, 2022

Міжнародні партнери, які до початку війни стримано підходили до питань економічної відповідальності росії за анексію Криму та частини Донецької та Луганської областей, після початку повномасштабної війни в Україні значно збільшили санкційний тиск на росію і якісь економічні наслідки в росії. Ми у санкційній групі Єрмака-Макфола мало не щодня читали новини про запроваджені санкції, але важко осягнути повну картину санкцій, а ще важче конкретно прив’язати санкції до впливу на економіку росії.

Відтепер завдяки дослідженню KSE Institute на основі даних МВФ, Світового банку, Міжнародного енергетичного агентства та російського Центробанку “Вплив санкцій на російську економіку” ми можемо конкретно й обґрунтовано говорити про вплив санкцій. А відтак, і обґрунтованіше пропонувати нові санкції.

Санкції від санкційної коаліції в цілому влучили у ціль. Десятки мільярдів доларів вже витрачено росією через необхідність фінансувати війну і збалансувати фінансову систему (причому витрачено за ранок охорони здоров’я та інших таких секторів), банківська система не витримує панічних настроїв росіян, економіка окупантів втратила близько 5% за другий квартал 2022 року, імпорт знизився на 22%. Російська економіка у 2022 році скоротиться і продовжить падати у 2023 році.

Промислове виробництво скоротилося на 1,8% в червні, причому найбільше постраждало виробництво авто (–62,2%), тютюнових виробів (–32,3%) та компʼютерів (–12%). У кінці 2022 року рівень безробіття в РФ досягне 9,3% (3,8 млн росіян). Понад половина (близько 300 млрд дол) золотовалютних резервів заморожені союзниками України і будуть конфісковані. Зрештою, пишуть про перетворення росії в економічного васала Китая саме через війну і санкції. На жаль, це поки що це не нокаут, але вже явний нокдаун, і бійця вже «повело».

Вперше дається обґрунтований прогноз «коли це все закінчиться»: у випадку припинення постачання газу на європейський ринок та поступового подешевшання нафти на світовому ринку доходи Росії у 2023 році можуть становити 109 млрд дол замість 180 млрд дол. Це значно нижче критичного для них рівня, а отже зміни в економіці стануть настільки руйнівними, що або доведеться припиняти війну, або настане фаталіті всередині країни.

Чи достатньо це швидко? У кожного своя відповідь, але такий строк є прийнятним з точки зору впливу санкцій за умови підтримання їх рівня демократичним світом. Чи можна настання фаталіті пришвидшити? Так, якщо посилювати санкційний тиск.

Які ще санкції спрацюють? Визнання росії країною-спонсором тероризму, причому як юридичне з боку США, так і «парад резолюцій» парламентами дружніх країн. Візовий бан — нехай росіяни сидять у своєму чудовому руському мірє. Прайс кеп, тобто обмеження максимальної ціни, на російську нафту. Транфер кеп, тобто обмеження максимальних сум переводів платежів за російську нафту — для забезпечення прайс кепу. Відмова від російського газу, або переведення його на розрахунки через ескроу акаунти. Обмеження чи заборона страхування морських перевезень російських енергоносіїв.

Відпрацювання способів обходу санкцій і забезпечення рівня комплаєнсу з запровадженими санкціями. Подальші технологічні, включно з ІТ, і торгівельні санкції. Синхронізація та розширення індивідуальних санкцій. Конфіскація російських активів (олігархів і суверенних). Реальні безпекові гарантії.

Тому санкційна група Макфола-Єрмака продовжує роботу: моніторинг санкцій, оцінка впливу санкцій, генерування нових ідей, комунікація і адвокація нових санкцій. Поки сили оборони перемагають росіян зброєю, маємо стояти і на економічному фронті. Більше санкцій — більше розібраних літаків і швидша перемога!

--

--